Da li će izgradnja MHE u Brusu ubrzati uređenje i izgradnju “Bruske Banje”?
Opština Brus poseduje dosta ekonomskih i turističkih potencijala koji još nisu aktivirani dok se o planovima već decenijama uglavnom govori a vreme nepovratno prolazi.
Takav je slučaj sa decenijskim obećanjima izgradnje gondole i “Bruske Banje” koja bi ako se realizuju u skorašnje vreme sigurno doveli do turističkog buma ove nerazvijene opštine i na taj način koliko toliko zadržali stanovnike ovog područja da se ne odsele. I dok čitamo da se ubrzano uređuje Jošanička Banja koja se nalazi sa suprotne strane Kopaonika prošetali smo do Bruske Banje da vidimo kakvo je trenutno stanje.
I dalje nema putokaza koji bi turiste informisali da postoji Bruska Banja i kako da dođu do nje. Prilaz banji je i dalje u stanju kakav je bio prošli put a možda i za nijansu lošiji.
I dalje su tu kanali sa otpadnim vodama ali je hladno vreme pa nema neprijatnih mirisa.
Otpadne vode se pojavljuju i u samom polju pa bi uskoro mogle da se približe i banjskom izvoru i bazenu što bi bilo veoma loše.
Prilaz do česme sa banjskom vodom koja je u funkciji i na kojoj građani toče lekovitu vodu mogao bi da se uredi i poploča kako bi građani lakše došli do same česme i bez ulaza u ograđeni deo.
Tokom boravka u banji primetili smo u daljini građevinske mašine pa smo prošetali da vidimo o čemu se radi.
Kada smo došli na lice mesta zatekli smo radnike koji su izvodili radove na izgradnji MHE i koji su nam rekli da grade cevovod za MHE ali su prvo morali da pročiste deo obeležene trase koja je bila puna otpadnih voda i smeća, a usput su očistili i rastinje.
Na pitanje da li će ta površina i ubuduće da se održava rekli su da hoće i da su čuli od investitora da će tu najverovatnije biti napravljena staza za šetanju, koja će možda biti i popločana.
Posle ovog razgovora pošli smo da vidimo dokle je pročišćena vada. Možemo reći da obod budućeg banjskog parka sada izgleda uređenije i sasvim drugačije u odnosu na prethodni period kada ovaj prostor nije održavan.
Trasa cevi za MHE će proći i ispod prilazne staze Bruskoj Banji i nastavlja prema Žiljcima pa će i taj deo biti očišćen i uređen što će doprineti da se uredi i okolina kao i mogućnost da već pomenuta buduća pešačka staza krene ispod Doma kulture i završi negde u blizini Žiljačkog polja.
Brusjani bi uglavnom trebali svi zajedno da brinu o Bruskoj Banji i da spreče dalje propadanje i uništavanje onog što je već izgrađeno jer uređenje oboda banjskog parka doprineće i da se budući investitori lakše i brže odluče da ulažu u izgradnju Bruske Banje.
Trebalo bi sprovoditi zajedničke akcije svih aktera u opštini Brus, kako društvenog tako i privatnog sektora, kako bi stanje moglo brže da se popravi nabolje i da za par meseci ili godinu-dve počne plansko uređenje i izgradnja Bruske Banje koja je svakako potencijalni banjski i klimatski centar.
Pročitajte i tekst Šta bi bilo, kad bi bilo da i Brus banju ima (klik)